Camtasia ile youtube videolarını bölümlere ayırma

Youtube videolarında ilerleme çubuğu üzerinde görünen bölümleri videonuzu youtube’a yüklemeden önce hazırlayabilirsiniz. Yapmanız gereken Camtasia Studio video düzenleme programını kullanarak videonuza bölümler eklemektir. Videonuzu youtube sunucularına aktardığınızda, oluşturduğunuz bölümlerin zaman ve başlıkarı otomatik olarak videonuzun açıklamalar bölümüne eklenir. Otomatik video bölümleri oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edin.

Adım 1. Camtasia ile örnek sahneler oluşturun

İlerleme çubuğunda video bölümlerinin oluşması için dikkat edilmesi gereken durumlar söz konusudur. Video en az 3 bölümden oluşmalıdır. İlk bölüm zaman damgası daima 00:00 olmalıdır ve video bölümleri en az 10 sn olmalıdır.

  • Camtasia çalışma alanındaki zaman çizelgesine sürükle bırak ile örnek medya taşıyın. Bu bir metin kutusu olabilir.
  • Metin kutusunun uzunluğunu en az 10 sn olacak şekilde genişletin. Metin kutusunun sağ bölümünü mouse sol tuş ile basılı tutarak genişletebilirsiniz.
  • Ardışıl olacak biçimde metin kutusundan kopyala – yapıştır ile 2 kopya daha oluşturun. veya önceki metin kutusunun uzunluğunu en az 3 işaretçi eklenecek kadar uzatın (min 30 sn)

Adım 2. Bölümleri Belirleyin

Bölümleri oluşturabilmek için zaman çizelgesinde “işaretçi izi” seçeneğinin açık olması gereklidir. şayet açık değilse

view>show marker track ile işaretçi izi bölümünü açın. Açıldığında aşağıdaki gibi ek satır zaman çizelgesinde gözükecektir.

Mouse ile zaman çizelgesindeki işaretçi izi (Marker Track) üzerinde dilediğiniz yere tıklayın. Bölüm işaretçisi, tıklanan yere otomatik yerleştirilir. ilk işaretçinin 00:00 zamanında oluşturulduğundan emin olun. şayet emin değilseniz işaretçinin üzerine mouse sol tuş basılı tutarak taşıyabilirsiniz.

  • İşaretçi izlerinin isimlerini, işaretçi üzerine sağ tıklayarak rename seçeneği ile veya tek sol tıklama ile değiştirebilirsiniz. Seçili olan bölüm işaretçisinin ismi Camtasia ekranının sağ tarafındaki Properties penceresinde bulunan Marker Name: ile yapılır.

Adım 3. Senaryonuzu Youtube sitesine yükleyin.

Oluşturduğunuz çalışmanızı Camtasia ile doğrudan youtube sitesine yüklemelisiniz. Yerel olarak üretilen dosyalar bölüm işaretçi bilgilerini tutmazlar. Dolayısıyla videonuzu yerel olarak derleyip daha sonra youtube’a transfer etmek bölümlerin kaybolmasına neden olur. Bu yüzden video dosyası üretirken:

  • Camtasia üst menüsünden Export>Youtube ile camtasia-youtube bağlantısını gerçekleştirin.
  • Sign in butonu ile kanalınızın bağlı olduğu youtube kullanıcı adı ve şifresini girin. Sign in sizi youtube giriş bölümüne yönlendirecektir. Bilgilerinizi doğru bir şekilde girerseniz tekrar camtasia ekranına yönlendirilirsiniz.

Proje bilgilerinizi gireceğiniz pencerede dilerseniz projenize ait bilgileri verebilirsiniz. Bu bilgilieri video yüklendikten sonra youtube stesinden de girebilirsiniz.

  • Video bölümlerinin otomatik oluşması için create table of contens from markers kutucuğunun işaretli olması gerekir. işaretlemeyi unutmayın.

Son düzenlemelerinize göz atmak için videonuzu Private olarak yüklemenizde yarar vardır.

Uzun derleme süresi gereken videolarınız üretildikden sonra internet bağlantı problemi nedeni ile videoyu Youtube yükleyemezseniz derleme işleminide yeniden yapmanız gerekecektir.

Otomatik youtube bölümleri yönetimi için burayı okumanızda yarar var.

iyi çalışmalar,

Akif Kutlu

Youtube video bölümleri otomatik nasıl oluşturulur