Adobe illustrator vektörel çizim yapmak için kullanılan bir uygulamadır. Vektörel olması çizimlerin ölçeklendirildiğinde herhangi bir kalite kaybına uğramamasını sağlar. Temelde iki boyutlu (X ve Y eksenli) çizimlerde kullanılır. Üç boyut etkisi veren “efect” özelliğine sahip olsada üçüncü boyut verileri ile işlem yapmaz. Şayet üç boyutlu bir tasarıma ihtiyacınız varsa Illustrator uygulaması doğru bir tercih olmayacaktır. Autocad tarzı üç boyutlu işlem yapabilen bir uygulamaya geçmeniz sizin için daha iyi bir çözümdür.

Illustrator haricinde de vektörel çizim imkanı sağlayan uygulamalar vardır. Ancak bunlardan illustrator,  en iyi vektörel grafik editör uygulaması olarak seçilmiştir. Adobe tarafından geliştirilmiştir. Adobe firmasınıın geliştirdiği diğer ürünler için lütfen burayı tıklayınız.

Broşür, afiş, davetiye, kartvizit, ilan, reklam kısaca vektörel çizim gereken pek çok alanda kullanabilirsiniz.

Hem windows hem de MacOS üzerine kurulabilir. iİki versiyon arasında görüntü farklığı ve bazı tuş kombinasyonu farklılığı dışında bir fark yoktur. Henüz bilgisayarınıza kurmadıysanız, sisteminizin CC 2019 sürümünü destekleyip desteklemeyeceğini anlamak için buraya bir bakın.

Adobe illustrator yazılımı ilk defa kurulurken işletim sisteminizin dil seçeneğine uygun olarak kurulur. Türkçe işletim sistemlerinde Türkçe, İngilizce işletim sistemlerinde ise İngilizce dil desteği otomatik yüklenir. Dilerseniz uygulama dilini daha sonra da değiştirebilirsiniz. Dil değiştirmek için buraya bir bakın.

Çizimlerinizi vektörel formda *.ai, *.eps, *.svc veya *.pdf olarak kaydedebilirsiniz. illustrator ile açabileceğiniz veya raster imaj olarak kaydedebileceğiniz dosya format seçeneklerine buradan erişebilirsiniz.