Braid vector

Saç örgüsü, üç adet ipin sıra ile birbirinin arasından geçirilerek yapıldığı örme biçimidir. Nakış işlerinde motif adı olarak bilinen “saç örgüsü”, günlük hayatta genellikle bayan saç modeli olarak tanımlanır.

Vektörel çizimlerde kullandığımız “Saç örgüsü fırçası” terimi ise, saç örgüsü motifinin illustrator deki fırça aracı ile kullanılabilen fırça biçimidir. Oluşturulan fırça biçimi tüm illustratör çizgilerine kolaylıkla uygulanabilir.

Saç örgüsü fırçası tasarımında farklı metotlar vardır. Burada, herhangi bir referans resim kullanılmadan, üç adet çizgi üzerine uygulanan efektler ve şekil oluşturma aracı (shape builder tool) yardımıyla tasarlanmıştır.  Çizilen şekil, “pattern brush” fırça modeli olarak tanımlanmıştır.

Videoyu izleyerek saç örgüsü fırçasını sizlerde rahatlıkla oluşturabilirsiniz.. Şayet, “vaktim yok uğraşmak istemiyorum. Hazır halde kullanmak istiyorum” diyorsanız shutterstock.com internet sitesinden indirebilirsiniz.  Benzer  bir fırça modeli olan ip fırçasına da diğer linkten ulaşabilirsiniz.

Vektör linkleri:


İyi seyirler 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=WPzOo_F6feA


Saç örgüsü fırçası nasıl yapılır