Üçgen, üç düz kenarlı ve üç açılı düzlem figürüdür. Kenarlarına ve açılarına göre gruplandırılır. Videoda, eşkenar üçgen, dik üçgen ve farklı açılı (çeşitkenar) üçgen çizimlerinin illüstrator ile nasıl yapılabileceği gösterilmiştir.

Eşkenar üçgen çizimi için poligon aracı (polygon tool) seçilerek çalışma yüzeyi üzerinde sol tıklama yapılır. Açılan pencereden kenar sayısının üç yapılması yeterlidir.

Dik üçgen için dikdörtgen aracı (rectangle tool) kullanılarak çalışma yüzeyi üzerinde bir dikdörtgen oluşturulmuştur. Bir köşesi direk seçim aracı (kısayolu A) ile seçilerek klavyedeki Del duşu ile silinir. CTRL + J ile açık köşeler birleştirilerek dik üçgen oluşturulur.

Farklı açılı (Çeşitkenar) üçgen çiziminde, taban açıları verilen bir üçgenin nasıl çizileceğini detaylı olarak görelim. (Bu bölüm videoda anlatılmamıştır)


Çeşitkenar üçgen nasıl yapılır?

Adım 1: Çizgi aracını (line segment tool) seçerek çalışma yüzeyine tıklayın. Açılan pencereden açı değerini 0 (sıfır) derece olarak belirleyin.

Düz çizgi aracı

Adım 2: Oluşturduğunuz çizginin sol köşesini tıklayın. Açı değerini 45 yaparak yeni bir çizgi oluşturun.

Adım 3: İlk çizginin sağ köşesini tıklayın ve açı değerini 110 derece olarak belirleyin.

Adım 4: Araç çubuğu üzerinden birleştirme aracını (join tool) alın. CTRL + A ile çizgilerinizi seçin. Açık olan uçları Mouse sol tuş basılı tutarak birleştirin.

Join tool
Join tool kullanımı

Adım 5: Çizgiler seçili iken CTRL + J ile diğer açık uçları kapatın.  

Diğer çizim metotları için videoyu izleyebilirsiniz.

İyi seyirler 🙂

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=b9b3kP0iXP4[/embedyt]


Illustrator ile üçgen nasıl çizilir
Etiketlendi: