Burada, Türk bayrağı vektörel çizimin dalgalanma efekti verilerek nasıl illüstratör ile çizilebileceği adım adım gösterilmiştir. Görsellik ön plana alındığından bayrak ölçüleri göz kararı yapılmıştır. Dilerseniz ölçüleri resmi oranlara göre belirleyebilirsiniz.

Temel işlem basamakları:

  • Bayrak üzerindeki Ay ve yıldızın çizilmesi
  • Dalgalı zemin oluşturulması
  • Dalgalı zemine Ay yıldız şekillerinin yerleştirilmesi
  • Çeşitli iyileştirmeler ve sonuç
Ay Yıldız çizimi

1. Adım: Şekilde görüldüğü gibi iki adet daire ve bir adet yıldız çizin. 2 ile gösterilen küçük dairenin önde olmasına dikkat edin.  Tam daire çizmenin iki yolu vardır:  Elips tool (L) seçtikten sonra ya ALT + Shift ve sol Mouse ile tam daire çizin veya yine Elips tool (L) ile çalışma alanı üzerine tek tıklayıp açılan diyalog penceresini kullanarak ölçülü çizim yapın. Yıldız için Star tool seçin ve çalışma alanı üzerinde ALT ve sol mouse tuşu basılı tutarak tam yıldız oluşturun.

how to create crescent and star shape in illustrator

2.Adım: Ay biçimini oluşturmak için 1 ve 2 numaralı daireleri seçin, Path finder (CTRL + SHIFT + F9 ) panelindeki minus front komutunu çalıştırın. Tüm şeklilerinizi seçin (CTRL + A) Dolgu rengini beyaz yapıp çizgi (stroke) kaldırın.

3.Adım: Ay ve yıldız şekliniz hazır. Tüm şekliniz işaretli iken sürükle bırak metodu ile sembol paletinize yerleştirin. Açılan Symbol Options penceresinde herhangi bir ayar yapmanıza gerek yok. Ok diyerek işlemi sonlandırın. Ay yıldız şeklinin sembol paletine yerleştiğini gördüyseniz artık çalışma alanı üzerindeki ay yıldız şeklini silebilirsiniz.

illustrator symbol palette

Dalgalı zemin oluşturma

4.Adım: Çalışma alanında dikey bir çizgi oluşturun. çizgi kalınlığını 1 pt rengini kırmızı seçin ve varsa dolgu rengini kaldırın. Çizgi boyunu istediğiniz şekilde seçebilirsiniz ben 200 Px olarak seçtim.

5.Adım: Çizgi seçili iken Efect > Distort & Transform > Roughen.. İşaretleyin. Açılan diyalog penceresinden size: %5, Detail: 4, ve smooth işaretleyin. Oluşturulacak eğrilik rastgele üretilir. Dolayısıyla sizin çiziminizde aşağıdaki çizgi biçiminden farklı bir eğrilik oluşacaktır.

illustrator roughen effect option

6.Adım: şimdi Efect > 3d > Extrude & bevel ile üç boyut etkisi oluşturalım. Açılan diyalog penceresine aşağıdaki değerleri girerek bir üç boyut etkisi ile dalgalanma efekti oluşturdum. Sizde kendinize uygun şekilde değerleri değiştirebilirsiniz. Surface bölümündeki plastic shade seçeneği parlak bir yüzey oluşturur.. eğer mat bir yüzey istiyorsanız bunu Diffuse olarak değiştirin. Diyalog penceresini kapatmadan bir sonraki adımları ay ve yıldızı yerleştirmek için uygulayın.

illustrator 3d extrude dialog box

7.Adım: Diyalog penceresinden MapArt işaretleyin. Map art biraz önce sembol paletine yerleştirdiğimiz ay yıldız şeklinin üç boyutlu dalgalı model üzerinde yerleştirmemizi sağlar. Bunun için açılan pencereden öncelikle ay yıldızın yerleştirileceği yüzeyi seçin. Symbol bölümünden ay yıldız sembolünü işaretleyin. Ay yıldız şeklini köşelerinden SHIFT tuşu basılı tutarak ölçeklendirin. Köşe dışlarlından ay yıldızın yönünü çalışma alanına paralel olacak şekilde ayarlayın. Son olarak Shade artwork kutucuğunun işaretli olduğundan emin olun. Bu gölgelendirmelerin ay yıldız üzerinde uygulanmasını sağlar.

illustrator map art options

8.Adım: Yukarıdaki adımları uyguladığınızda aşağıdaki gibi bir şekle benzer bir model oluşturmuş olmanız beklenir.

How to draw Turkish flag using illustrator

Şimdi ay ve yıldızı içine alacak şekilde bir dikdörtgen çizerek tüm şekilleri seçin ve Object > Clipping mask > make komutunu uygulayın. Bu işlem dikdörtgen biçimli bir bayrak oluşturmuş olacak..

9.Adım: Dikdörtgen kenarlarına dalgalanma efekti vermek için Warp Tool kullanılabilir. Çift tıklayarak warp tool için seçenekleri değiştirebilirsiniz. Warp boyutunu ALT + Shift + Sağmouse basılı turarak Mouse hareketi ile büyütüp küçültmek mümkündür. Bu tool ile dikdörtgen kenarlarını uygun şeklide deforme edin.. dikdörgen içindeki dalgalanma şimdilik bir efektir. Yani çizgi henüz genişletilmediğinden warp tool’u çizgiye uygulamayın. Emin olmak dalga çizgisini geçici olarak kilitleyebilirsiniz.

illustrator warp tool dialog box

10.Adım: şöyle bir şekil elde etmiş olmalısınız.

Turkish flag vector illustration pinterest

Son olarak Object > Envelop Distort > make with warp ile görselliği biraz daha iyileştirlebilirsiniz. Diyalog pencersindeki Styles bölümünden Flag seçin ve ön izlemesine göre uygun bir deforme sağlayın. Eğer ay yıldız biçiminin yerleşiminde değişiklik yapmak istiyorsanız bunu Layers panelinden ay yıldızı uyguladığınız çizgiyi seçip, Appearence paneli yardımıyla üç boyut efektini Bu makalenin 6. adımındaki işlemlere göre düzenleyebilirsiniz.

illustrator envelop distort warp options

Sonuç:

Wavy Turkish Flag vector pinterest crescent star

iyi çalışmalar.

illüstratör ile dalgalı türk bayrağı vektörel çizim nasıl yapılır?
Etiketlendi: