Eğer herhangi bir resim dosyasında bulunan renkleri örneklemek veya swatches panelinde bu renklerden oluşan  bir grup oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki iki yöntemden birini kullanarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Object mosaic kullanarak renk oluşturma
  2. Image trace kullanarak renk oluşturma

1. Yöntem

Öncelikle kullanmak istediğiniz resmi belirleyin. Aşağıdaki resmi örnek olarak kullanabilirsiniz.

Picture from antalya bay
  1. Adım: File > Place ile resminizi çalışma yüzeyi üzerine yerleştirin. Yerleştirmeden önce “Link” seçeneğinin işaretli olmadığından emin olun. Böylece resminiz çalışma yüzeyine entegre edilecektir.
Place image

2. Adım: Object>Create Object Mosaic seçin

create mosaic menu

3. Adım: Açılan diyalog penceresinden 5 e 5 matrix oluşturun.

Object mosaic

Ok butonunu tıkladığınızda aşağıdaki şeklli elde etmiş olmalısınız.

create matrix

4. Adım: Açık değilse window>swatches ile renk paletini açın. Renk paletinin sağ üst köşesine tıklayarak açılan pencereden “new color group” işaretleyin. işlemi tamamladığınızda matrisinizdeki renkler palete grup olarak yerleştirilecektir.

New color group

2. Yöntem

ilk Adım: 1. yöntemdeki gibi resmi çalışma yüzeyine yerleştirin. daha sonra 16 renk ile resmi “image trace” ile vektör haline dönüştürün

image trace

2. Adım: Aşağıdaki gördüğünüz gibi “Expand” butonuna basarak vektörü genişletin.

expand traced image

3. Adım: Bir önceki yöntemde olduğu gibi Swatches panel menüsünden “new color group” seçerek renklerinizi palete yerleştirin.

Sizinde gördüğünüz üzere bu iki yöntem arasında sonucu itibariyle farklıklar vardır. birinci yöntem bölgesel renk oluştururken ikinci yöntem resim dosyasındaki bulunan renklerden yakın olan 16 renk oluşturmaktadır.

Umarım faydalı olmuştur. İyi çalışmalar.

İllüstrator ile resimden renk örnekleri oluşturma
Etiketlendi: