Bu makale yay aracının (arc tool) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. İki ayrı yay çizim tekniği gösterilmiştir.  Örnek olarak çeyrek çember ile (yay) nasıl tam çember çizilebileceği anlatılmıştır. (Not: şayet helezonik yay çizimi veya spiral çizimi arıyorsanız bu makale sizin için uygun değildir)

Çember üzerindeki iki nokta arasında kalan bölüm, “yay” olarak isimlendirilir. İllüstratör ile yay oluşturabilmenin pek çok yolu vardır. Kalem aracı (pen tool) veya elips aracı, hatta çizgi aracı (Line segment tool ) yay oluşturmak için kullanılabilir. Bunların yanında illüstratör yazılımı özel olarak yay aracı (arc tool) ile yay çizebilme imkanı sunar.

Arc tool

Yay aracı, araçlar panelinde bulunur. İki şekilde kullanılır. Araç  seçildikten sonra, ya çalışma yüzeyi üzerinde herhangi bir yer tıklanarak ilgili panelin açılması sağlanır. Veya tıklama ve sol Mouse basılı tutularak doğrudan çizime başlanır.  Tek seferde yalnızca çemberin ¼’ü (veya çeyrek çember) çizilebilir.

Panel kullanarak  yay çizmek

Yay paneli çeşitli bölümlerden oluşur. Bunlar: ölçülendirme, yay başlangıç noktası (1), kapalı şekil olup olmayacağı, bitiş yönü (2) ve eğim miktarıdır.

Arc tool options

Aşağıda tüm yay çizim yönleri 100’e 100 çeyrek çember için gösterilmiştir. Köşe renklerine göre yaylar renklendirilerek hangi seçeneğin nasıl sonuç üreteceği verilmiştir. Mesela panelden, sol üst başlangıç noktası olarak işaretlenerek X ekseni yönü seçilirse tıklanan noktadan aşağıya ve X ekseninde sağa doğru yay çizildiği siyah renk ile belirtilmiştir.

Arc Directions

Şimdi örnek olarak yay ile tam bir dairenin çizilebilmesi için hangi seçeneklerin kullanılması gerektiğini görelim.

  1. Yay için sağ üst başlangıç noktası ve Y ekseni yönü
  2. Yay için Sol üst başlangıç noktası ve X ekseni yönü
  3. Yay için Sol alt başlangıç noktası ve Y ekseni yönü
  4. Yay için Sağ alt başlangıç noktası ve X ekseni yönü

Arc to circle

Tüm yaylar seçilerek CTL + J yapılırsa açık yay uçları birleştirilmiş olur.

Doğrudan Yay Çizmek

Yay aracı seçildikten sonra panel kullanmadan doğrudan çizim yapılabilir. Bunun için mouse sol tuş basılı tutularak çizim gerçekleştirilir. Çizim esnasında kullanılacak klavye kısa yolları panel üzerinde bulunan seçeneklerin doğrudan kullanılmasına imkân tanır. Mesela yay çizimine başlandıktan sonra klavyedeki “F” (Flip) tuşu kullanılırsa çizim yönünü (X veya Y) değiştirilmiş olur. Tekrar yön değiştirmek için yine “F” tuşu kullanılmalıdır.

Çizerken SHIFT tuşu basılı tutulursa tam çeyrek çember çizilir. Tam çeyrek ile kastedilen yayın iki ucundan yayın merkezine olan uzaklıkların eşit olmasıdır. Klavyedeki yukarı ve aşağı yön tuşları ile bu eşitlik bozularak yayın eğriliği değiştirilir.

Aşağıda doğrudan yay çizim tekniği ile nasıl çember çizilebileceği animasyon olarak gösterilmiştir.

Yaydan daire elde etme

Umarım yararlı olmuştur. Beğendiyseniz paylaşmayı ihmal etmeyiniz.

İllustrator ile yay yada ceyrek çember nasıl çizilir
Etiketlendi: