Bu makalede, şekil oluşturucu aracı kullanarak oluşturulan şeklin, dolgu renginin nasıl seçileceği gösterilmiştir. Renk seçimi için iki yol vardır. Ya renk panelinden renk ve desen seçilebilir veya çalışma yüzeyindeki şekilden seçilebilir.

Renk Paneli kullanarak şekil çizme

Şekil oluşturucu için renk paneli kullanımı default seçenektir.  Çalışmak istediğiniz renk veya desenleri panel üzerinde belirleyip doğrudan kullanabilirsiniz. Bunun için:

  1. CTRL + A veya seçim aracı kullanarak objelerinizi seçin. (Unutmayın şekil birleştirme aracı sadece seçili objeler üzerinde sonuç üretir)
  2. Araç panelinden Şekil oluşturucu aracını seçin
  3. Renk panelinden istediğiniz herhangi bir renk/desen’i Mouse sol tıklama ile  seçin. Daha sonra seçili şekil üzerine gelerek mouse sol tuşu basılı tutup sürükle bırak metodu ile  şeklinizi oluşturun. Şekil oluşturucu aracının nasıl kullanılacağını bilmiyorsanız öncelikle Şu videoları izlemeniz yararlı olacaktır.
Çalışma yüzeyi rengi  kullanarak şekil çizme

Şekil oluşturucu seçenekleri

Çalışma yüzeyi rengi kullanmak için şekil oluşturucu aracanın renk belirleme seçeneği değiştirilmedir. Bunun için şekil oluşturma aracını çift tıklayarak ilgili seçenekler panelini açın.. Buradaki “Pick color from” kısmı size, iki seçenek sunar. İlki, biraz önce gördüğümüz renk panelinin kullanılmasıdır. Diğer seçenek ise çalışma yüzeyindeki çizimimizin kendisidir.  Seçeneklerden “Artworks”’ü işaretleyip deneyelim.

 

Bu seçenek ile şekil oluşturucu aracı kullanarak oluşturulmaya başlanan şeklin başlangıç bölgesinin rengi, oluşturulan şekle uygulanır. Aşağıdaki animasyondaki gibi şekillerde oldukça faydalı bir seçenektir. Zira her defasında renk paletine gidip renk seçerek  çizim yapmanıza gerek kalmaz. Ayrıca renk panelindeki renklerinde çalışmanıza uygun şekilde daha önceden belirlenmiş olması gerekir.

 

 

 

Umarım yararlı olmuştur.

Herkese iyi çalışmalar.

Şekil oluşturucu aracı (Shape builder) kullanırken nasıl renk seçilir?